Bugun...Beykent Üniversitesi Macaristan İle İşbirliğine Gidiyor

Tarih: 14-03-2016 13:55:34 Güncelleme: 14-03-2016 14:35:34 + -


T.C. İstanbul Beykent Üniversitesi Kaposvár’ın önde gelen devlet üniversitesi ve Türk Macar İşadamları Derneği'nin katkılarıyla ''7.Uluslararası Avrasya Ekonomileri Konferansı'' 'nı 29 - 31 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleştirecek. Aynı tarihte Beykent Üniversitesi ve Kaposvár Üniversitesi kardeş üniversite protokolü de imzalayacak.


 Beykent Üniversitesi Macaristan İle İşbirliğine Gidiyor

 
T.C. İstanbul Beykent Üniversitesi Kaposvár’ın önde gelen devlet üniversitesi ve Türk Macar İşadamları Derneği'nin katkılarıyla  ''7.Uluslararası Avrasya Ekonomileri Konferansı'' 'nı 29 - 31 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleştirecek. Aynı tarihte Beykent Üniversitesi ve Kaposvár Üniversitesi kardeş üniversite protokolü de imzalayacak.
T.C. İstanbul Beykent Üniversitesi Kaposvár’ın önde gelen devlet üniversitesi ve Türk Macar İşadamları Derneği'nin katkılarıyla  ''7.Uluslararası Avrasya Ekonomileri Konferansı'' nı 29 - 31 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleştirecek. Aynı tarihte Beykent Üniversitesi ve Kaposvár Üniversitesi kardeş üniversite protokolü de imzalayacak.
Macaristan Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Niğde Fahri Konsolosu ve DEİK - DEİK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz üniversitenin Ayazağa Maslak Yerleşkesi merkez binasında Rektör Prof.Dr. M.Emin Karahan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ebru Ural, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Sarı, İktisat Bölümü Bölüm Başkanı Doç.Dr. İlyas Sözen hazır bulundu.
Ziyarette Şahbaz ve Karahan Macaristan Kaposvár’daki üniversite ile Beykent arasında Erasmus programı öğrenci ve öğretim üyesi değişimi ile ortak araştırma projeleri yürütülmesi konusunda görüş alışverişinde bulunarak kardeş üniversite işbirliği protokolünü konuştu.


 
7.Uluslararası Avrasya Ekonomileri Konferansı'nı Türkiye'den ve farklı ülkelerden partnerlerimizle birlikte 
Kaposvár gerçekleştireceğiz
Rektör Karahan, bu yıl Ağustos ayında Macaristan'ın tarihi birçok bölgesinin merkezinde olan Kaposvár Üniversitesi'nde Türk Macar İşadamları Derneği desteği ile gerçekleştireceğimiz 7.Uluslararası Avrasya Ekonomileri Konferansı'na Türkiye'den ve farklı ülkelerden 200'den fazla bilim insanı ile bu konferansı partnerlerimizle birlikte gerçekleştireceğiz. Küreselleşme çerçevesinde ekonomik bütünleşme, bölgesel işbirliği, uluslararası ticaret, sürdürülebilir büyüme ve kalkınma, gelişme ve kalkınma, geçiş ekonomileri, finans, enerji, doğal kaynaklar ve çevre; konferansımız konuları arasında olacak. Macaristan’dan gelen bu işbirliği önerisi önemlidir. Fahri Konsolos Sayın Osman Şahbaz’a bu önemli girişiminden ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Macaristan'ın önde gelen, dinamik, başarılı eğitim kurumlarından Kaposvár üniversitesi ile aramızdaki işbirliğini geliştirmek amacıyla akademisyenlerden oluşacak bir heyetimizle ağustos ayında Kaposvár’daki üniversite ile yerinde incelemelerde bulunmak ve konferans etkinliği için gideceğiz. Macaristan’dan da hocaları İstanbul’da Beykent Üniversitemizde misafir etmek isteriz'' dedi.


 
Her Alandaki Fırsatları Aktif Hale Çevirmeliyiz
Konsolos Şahbaz ise, Kaposvár Üniversitesi Rektörü değerli dostum Prof.Dr.Szávai Ferenc'den size selam getirdim. Kaposvár Üniversitesi 3000'den fazla öğrencisi, 4 fakültesi bulunan Macaristan'da köklü sanayi üniversite işbirliğini yaygın bir şekilde uygulayan, 347 kişilik modern yurdu ve sağlık merkezi bulunan bir devlet üniversitesidir. Sosyal bilimler, güzel sanatlar, veterinerlik, iktisat, ekonomi ve pedagojik formasyon alanında iddialı ve rekabetçi olarak öne çıkmaktadır'' dedi.
Şahbaz, ''Kaposvár Üniversite ile yapılacak işbirliğinin, Türk ve Macar toplumu arasında bilimsel, kültürel, sportif ve ticari işbirliği köprüleri kuracak ve var olan ilişkileri de derinleştirerek güçlendirecektir. Mevcut 2,5 milyar dolar dış ticaret hacmimizi 5 milyar dolara çıkartabilmek için her alandaki fırsatları aktif hale çevirmeliyiz''  dedi.
 
Rektör Karahan ziyaretin anısına Şahbaz’a üniversiteyi tanıtıcı kitapçıklar ile sembolik hediyeler takdim etti. Şahbaz’da Türk Macar Dostluk Derneği'nin yayınladığı, Büyükelçi Prof.Dr. János Hovári ve Dursun Ayan’ın kaleme aldığı ” Macar Generalleri  Osman Hizmetinde'' kitabını hediye etti.

Ayten Alkaşı/Balkan Birikim

Bu haber 3061 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
  Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 • Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
  Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 1. Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 2. Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 3. Osmanlı
 4. Kubat Ötme Bülbül
 5. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 6. Aytaç Doğan İç Benim İçin
VİDEO GALERİ
YUKARI