Bugun...


Onur KARAKOÇ - Kelamdan-kaleme


Facebookta Paylaş

KİBİR GÖMLEĞİNİ ÇIKARIP, TEVAZU GÖMLEĞİNİ GİYMELİYİZ !
Tarih: 13-07-2018 12:13:00 Güncelleme: 13-07-2018 12:13:00


Tevazu sahibi olanı Allah yüceltir, kibirli olanı da alçaltır.

Kendini bilen Rabbini bilir. Rabbini bilen haddini bilir. Hayatın gayesini  bilen, alemi temaşa eden, alemi anlayan, dünyayı anlayan ve  insanı anlayan herşeyin Yaratıcısının kim olduğunu da  anlar. Bu sebeple gerçek anlamda düşünen, hakikati anlamaya çalışan insan tevazulu bir hayat sürmenin gayreti içerisinde olur,  kibirli olamaz, olmamalıdır.

 

Kendini unutmayan Rabbini unutmuyor. Rabbini unutanlar aslında hep kendini unutmuşlardır. Kendini unutanlar dünyanın zevkine aldanmış, malın mülkün hiç bitmeyeceğine kanmış, dünyada fesat çıkarıp, zulüm, haksızlık, nihayetinde ise dünyasını perişan edenler ahiretini de hüsrana uğratmıştır. 

 

Gurur, insanların kurdu, tevazu zinetidir. Ekin tarlalarında başları dik duran başaklar, içi boş olan başaklardır. Toplum içinde sert ve dik kafalı  olanlar, başları göklerde dolaşanlar, mağrurlar ve kafalarının içi boş olan cahillerdir.

Tevazu, müslümanların  en güzel sıfatıdır. 

 

Meyveleri olgunlaşmış ağaçların, dallarını yere eğip insanlara ikram etmesi gibi; ancak akıl, ilim ve hikmet sahibi seçkin insanlar mütevazı ve ikram sahibi olurlar. Şu hâlde insanoğlu, gösterişe dayalı nefsani  şöhret ve heybetten ziyade, iç alemini bütün varlıkların istifade edebileceği bir hazine hâline getirmelidir.

Kibir ve büyüklenme, bir insana en çok zulüm ve sıkıntı yaşatan kötü ahlâk özelliklerindendir. Tevazu ise, tam aksine, insana huzur ve rahatlık getirir. Kibirli bir insan, her şeyden önce tüm özelliklerinin kendine ait olduğunu zanneder. Örneğin zekasının Yaradan’ın kendisine verdiği bir nimet olduğunu düşünüp şükredeceğine, zekasıyla övünür. Bu özelliğini gözünde büyüterek çevresindekileri kendisinden küçük görür ve aşağılar. Bunun bir sonucu olarak, çevresindeki insanlar tarafından sevilmez ve itici bulunur. Belki, kibirli tavırlarından dolayı bazı kimseler onun yanında ezilip, saygı gösteriyor olabilirler. Ancak kibirli insana gösterilen saygı içten, samimi, gerçekten o kişiye hürmet duyulduğu için gösterilen bir saygı değildir; aksine onun kibirinin, şerrinden kurtulabilmek için uygulanan bir davranış şeklidir. Dolayısıyla kibirli insanların gerçek, samimi, içten bir sevgi ile kendilerine bağlı dostları olamaz. Yakın çevrelerinde, hep kendilerine göstermelik bir ilgi ve saygı gösteren insanlar vardır.

Nedir bu tevazu ? 

Tevazu, kul olduğunu bilip Rabbi'nin mülkünde edeple yaşamaktır. 

Tevazu, Hakk'ın sevdiğini sevmek, sevmediğini terk etmektir. 

Tevazu, Hakk'ın kullarına Hak için muhabbet ve hizmet etmektir. 

Tevazu, Haktan gelen her şeye gönül hoşluğu ile boyun eğip teslim olmaktır. 

 

Hadis-i şerifte şöyle buyrulmuştur: “Kim Allah için tevazu gösterirse, Allah onu yüceltir. Kim de kendini beğenip kibir gösterirse, Allah onu alçaltır.” (Müslim, Tirmizî , Dârimî ) 

 

Halife Ömer geceleri tebdil-i kıyafet ile sırtına un çuvalını alıp fakir ve ihtiyaç sahiplerini gezerken Halife olduğunu bile söylemiyordu ! 

 

Yavuz Sultan Selim Han, Mısır'ı fethetmiş ve hilafet 1516 yılında Abbasilerden Osmanlılara geçmişti. Cuma günü Ümeyye Camiinde Cuma namazı kılınırken, imam hutbede  halifenin ismini zikredip Hakim-ül harameynişşerifeyn  (Mekke ve Medine'nin hükümdarı) dedi. Yavuz Sultan Selim hemen oturduğu yerden ayağa kalkarak, Ey İmam efendi, Hakim-ül harameyn deme, Hadim-ül harameyn (Mekke ve Medine’ye hizmet eden )de dedi. 

 

Nuh aleyhisselam, ölürken çocuklarına, “Şirk ile kibirden çok sakının” buyurdu.

Gelip geçici olan makam, mevki de üstünlük sebebi değildir. Bir çok krallar, derebeyler, Firavunlar mevki sahibiydi. Hepsi gitti. Ancak iyilerin iyiliği, kötülerin kötülüğü söylenmektedir. Kötü birinin mevki, makamı ile övünmesi neye yarar?

Kibrin sonu ateştir. Tarihte kibirli olup da yücelen, sevilen ve hayırla anılan hiç kimse yoktur. Ölüm bütün zalimlerin ve zorbaların belini kırmış, boynunu bükmüştür. 

Bir insan giydiği elbisenin kumaşı ile kibrederse, onun güzelliği kumaşı imal eden fabrikaya aittir. Dikişinin güzelliği ile büyüklük taslarsa, onun değeri diken terziye aittir. Bindiği atın hızlı koşması ile kibirlenirse, o özellik ata aittir. Kendi güç ve kuvvetiyle veya güzelliğiyle büyükleniyorsa, onlar hep Allah vergisidir.

Allah buyuruyor ki :“Yeryüzünde böbürlenerek dolaşma. Çünkü sen (ağırlık ve azametinle) ne yeri yarabilir ne de dağlarla ululuk yarışına girebilirsin.” (İsrâ suresi, 37. ayet.)

Evet kibir bir müslümana yakışmayacak en kötü haslettir.Tevazu bir zenginlik ise kibir bir zillettir.Bir müslümanın bir müslümana karşı kibirlenmesi, büyüklenmesi ve onu alçak görmesi haramdır.

Kibir müslümanlar arasında örülmüş bir duvardır.Öncelikle kibir duvarlarını tevazu, samimiyet , sevgi ve hoşgörü ile  yıkmalıyız! 

İnsanoğluna  kibir yakışmaz ! Hele birde Müslüman ise hiç yakışmaz ! Kibir şeytanın gömleğidir ! Kim kibir gömleğini giyerse helak olur ! Hem dünyasını hem de ahiretini mahveder ! Müslümana yakışan tevazudur.Tevazu peygamberlerin gömleğidir. Kim tevazu gömleğini giyerse her zaman muvaffak olur. Huzur bulur, hürmet bulur, vefa bulur ,sevgi ve şefkat bulur. 

Nitekim geçmişe dönüp baktığımızda tarihe adını yazdıranlar “tevazu” sahibi kişiler olmuştur.Tam aksi olan “kibir” sahibi olanlar ise unutulup gitmişlerdir.

Bugün her alanda gerek ekonomi, gerek siyasi ve gerekse toplum olarak tevazu sahibi insanlara dünden daha fazla ihtiyacımız vardır.Eğer tevazu gömleğini giyip , tebessüm ile gönüllere hitap edebilirsek inancı, rengi ,kimliği ve konumu ne olursa olsun herkesi kazanabiliriz. 

İbrahim hakkı hazretlerinin nasihat dolu mısraları ile yazımı bitirmek istiyorum: 

Hiç kimseye hor bakma
İncitme gönül yıkma
Sen nefsine yan çıkma
Mevlâ görelim neyler
Neylerse güzel eyler…

 

Onur KARAKOÇ

 Bu yazı 1162 defa okunmuştur.

baran karakoç / 19-10-2018 06:47
tevazu gömleği herkese nasip olur inşallah...


FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
  Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 • Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
  Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 1. Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 2. Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 3. Osmanlı
 4. Kubat Ötme Bülbül
 5. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 6. Aytaç Doğan İç Benim İçin
VİDEO GALERİ
YUKARI