Bugun...Deire Deş - Dubai'den, Tesçilli Balkan Genç iş Kadını -Turizmci

Tarih: 15-02-2016 18:19:40 Güncelleme: 15-02-2016 18:24:40 + -


Çok yönlü bakışıyla başarıyı yakalayan iş kadını; Deira Deş…


 Deire Deş - Dubai'den, Tesçilli Balkan Genç iş Kadını -Turizmci


Çok yönlü bakışıyla başarıyı yakalayan iş kadını; Deira Deş…

 

 

 

Üniversite yıllarında çalışmaya başlayanlardan Deira Deş, önüne gelen engelleri aşmayı bilmiş, farklı bakış açılarına değer vermiş. Her olaya farklı bakmak iş hayatında da olumlu gelişmeye ivme kazandırmış.

Bu azimli başarı öyküsünü konuştuğumuz Deira Deş ile yapmış olduğumuz  röportajı keyifle okuyacağınızı umuyoruz...

 

                    Balkanbirikim :  Deire Deş  Kimdir?

                   D. Deş: Dubai’ de  eğitimimi tamamladıktan sonra yurda döndüm. Türkiye’ye döndükten sonra, İstanbul Üniverstesi İşletme fakültesini  bitirdim. Ve aile yadigarı dediğim babamdan bana  miras kalacak olan, Turizm ile ilgilenmeye başladım.

 

                   Balkanbirikim :  İş hayatınıza ne zaman başladınız?

                   D. Deş: İş hayatıma üniversite yıllarında part-time çalışarak başladım. O günden beri de hiç ara vermeden devam ediyorum :)

 

              Balkanbirikim :  Çok yönlü bir iş kadınısınız çok yönlülük size ne kazandırıyor?

                  D. Deş: Çok yönlülük, farklı bakış açıları kazanmamı ve her sektöre karşı algıda seçiciliğimin olmasını sağlıyor. Aynı anda birçok farklı sektörle ilgili haberleri takip edip direkt iş kollarıma göre çıkarımlar yapabiliyorum. Bu sürekli kendimi geliştirmem için harika bir avantaj.

 

 

           Balkanbirikim :  Sizce Başarı Nedir? Nasıl olmalı..

               D. Deş: “Başarı nedir?” diye yıllardır tartışılır. Kişiden kişiye değişen tanımlar vardır başarının ve kime başarısının karşılığında kral olur kimi de kraliçe…Standart tanımlarla bakıldığında dünyanın en başarıl insanlarından biri  olabilirsin ama bu sadece  bu dünyalık bir başarı olur. Kısacası bence başarı  kırmadığın kalp sayısıdır, yemediğin  hak sayısıdır.  Sahip olduğun yüz sayısıdır. Arkasında kırık kalpler bırakan vefasız  bir kraliçenin, etrafındaki herkesin hakkını yiyen bir kralın ve sayısız  yüze sahip  bir sevgilinin ne kadar başarılı olduğu mühim değildir.En  büyük başarı insan olmaktır ve bu dünyanın en acı tarafı bu kadar insan siluetinin içinde sırtınızı dönebileceğiniz bir insana rastlayamamaktır.

 

            Balkanbirikim :  Sosyal Medyanın hayatımıza katkısından bahseder misiniz?

               D. Deş: Sosyal medya sayesinde interaktif iletişim doğdu. Sanırım hepimizin en çok hoşumuza giden şeydir görüş bildirdiğimiz bir konuda anında geri bildirim alabilmek. Herhangi bir konuda düşüncemi söylediğimde, bunun üzerine konuşabilmek, tartışabilmek beni besliyor. Sosyal medya insanlar arasındaki statüden kaynaklı ulaşma güçlüğünü de ortadan kaldırdı. Herhangi birine ya da kuruma durumda direkt ulaşabiliyoruz. Eski arkadaşlarınızı de takip edebiliyoruz tabi. Bu önemli :)

 

 

 

 

            Balkanbirikim :  Sosyal medyanın iş dünyasına katkısı nedir?

                D. Deş: Kurumların insanlaşması ve hedef kitlesiyle samimi bir üslup yakalaması en büyük katkısıdır sosyal medyanın. Ayrıca kurumlar klasik reklam modelleri için ciddi bütçeler ayırmak zorundaydı sosyal medyadan önce. Hala ciddi gelir ayrılması gereken reklam modelleri tabi ki var ancak kurumlar sosyal medyayı doğru kullandığında, reklam bütçelerinde ciddi ve yerinde azalmalar oluyor. Bu noktada sosyal medyada kurumların doğasına uygun çalışmalar yapabilen ve bu yetkinlik alanına sahip kişilerle çalışmanın gücüne inanıyorum

 

 

 

           Balkanbirikim :  İnsanlar gelecekte sosyal medya olmadan yapamaz halemi gelecek?

              D. Deş: Çoğu insan bu hale geldi bile :) Sosyal medyada bize faydası olabilecek her türlü bilgiye kolayca ulaşabiliyor, ilgi alanlarımıza göre seçtiğimiz kişi veya kurumları birçok farklı sosyal medya mecrasından takip edebiliyoruz. Bu bize vazgeçilmesi zor bir kolaylık sağlıyor. Bence sosyal medyayı doğru ve ilgi alanlarını baz alarak kullandığımız ve bilgi kirliliğini engellediğimiz sürece sosyal medyasız yapamayacak duruma gelmemiz sorun değil. Kişisel filtrememizi iyi yapmalıyız sadece.

 

 

         Balkanbirikim:  Markalar sosyal medyayı yeterince kullanıyor mu?

Çok iyi kullanan ve sosyal medya sayesinde bilinirliği oldukça artan markalar var. Gittikçe de sosyal medyada bilinir olmak markaların öncelikli hedefleri haline geliyor ancak ülkemizde markaların sosyal medya yönetiminde yeterli bilince ulaşması için önümüzde zaman olduğu fikrindeyim.

 

 

              D. Deş: Ülkemizde iş kadınlarının iş hayatında yeri sizce yeterlimi?

Maalesef değil. Ancak biz kadınlar bu algıyı değiştirmek ve kadını iş hayatına taşımak için ciddi çalışıyoruz. İçinde kadın hakkı geçen her türlü oluşumda gönüllü olarak yer alıyorum ben. Bu üzerine eğilmemiz gereken bir konu. Kadın fikri değerlidir ve gerekli değerin verilmesine layıktır.

 

        

          Balkanbirikim:  Bir günlük hayatınız nasıl geçiyor desem?

             D. Deş: Her sabah güne erken başlarım. Hafta içi ya da hafta sonu fark etmez. Erken saatte dinç kafayla çalışmak bence harika. Sonrasında haftalık programıma göre ofis ya da toplantılar gelir. Her günüm koşturmalı ve hareketli geçer. Yapı gereği sabit kalabilen bir insan değilim zaten. Koşuşturmacanın arasında sosyal medyayı da an be an takip etmeyi atlamam bu arada :) Bir de gece kitap okumadan uyumam.

 

                  Balkanbirikim:  Tiyatro, sinema ve kitap ile aranız nasıl?

                     D. Deş: Sanatın gücüne inancım sonsuz. Yaratmak bence dünyanın en haz verici duygularından birisi. Fırsat buldukça tiyatroya ve sinemaya giderim. Hayata dair güzel şeyleri beraber öğrenmek güzel bir şey. Kitap zaten olmazsa olmazım. Kitap okumayan birisinin kendini ne kadar geliştirse de eksik kalacağını düşünüyorum.

 

             Balkanbirikim:   Peki, Son olarak,  Yaklaşan Sevgililer Günü için Ne Diyeceksiniz ?

                  D. Deş: Şiddetin, düşünce, inanç ve yaşam farklılıklarından doğan sıkıntı, olumsuzluk ve mutsuzluğun;  yüreklerin çıkar ve maddenin de insanca değerlerin önüne geçtiği günümüzde; nasıl ve hangi nedenle olursa olsun aşkın var olduğunun hatırlanması, konuşulması çok önemli …
Bugün, hep ''aşk''tan söz etmek geliyor içimden...
Bu kendi küçük, ama anlamı büyük kelimenin kaynağı da çok anlamlıymış meğer…

'' Aşk '' Arapça kökenli olup, orijinali '' Işk ''! Işk ise '' Sarmaşık '' mış. Yani, nasıl ki sarmaşık sarıldığı şeyi sarıp sarmalıyorsa hani... Farsçası da '' Sevda '' , yürekteki karanlık nokta yani... Kadın ve erkeğin yaratılışıyla birlikte var olan,  en ilkel, ve en doğal duygu, çok insanca.  İnsana, dolayısıyla topluma dair.
Mutluluğun da en yüksek derecesi, aşk!  Öylesine şiirsel, öylesine duygu yüklü ve öylesine erotik.  Zihni bir eylem aslında, ama bedeni de yanında isteyen...

 
Ayten Alkaşı/Balkan Birikim
Bu haber 1953 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BBMAGAZİN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
  Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 • Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
  Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 1. Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 2. Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 3. Osmanlı
 4. Kubat Ötme Bülbül
 5. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 6. Aytaç Doğan İç Benim İçin
VİDEO GALERİ
YUKARI