Bugun...Bursa'da yeni rota: Mudanya-Büyükçekmece

Tarih: 07-10-2015 13:21:19 Güncelleme: 07-10-2015 14:46:19 + -


Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ulaşımdan spora, tarihi mirastan ekonomik gelişmeye kadar her alandaki değişimi Uludağ Üniversitesi öğrencileriyle paylaştı.


Bursa'da yeni rota: Mudanya-Büyükçekmece

BUDO'nun kısa zamanda deniz ulaşımında önemli bir marka haline geldiğini hatırlatan Başkan Altepe, Büyükçekmece Belediye Meclisi'nden karar çıktığını ve yakındaMudanya - Büyükçekmece arasında da deniz otobüsü seferlerinin başlayacağını müjdeledi. Kentlerin gelişmesinde yerel yönetimlerin önemine vurgu yapan Başkan Altepe, bir kentin sorunlarını ve çözüm yollarını en iyi o kentin içinden çıkan yöneticilerin bileceğini belirterek, bu nedenle son yıllardan yerel yönetimlerin yetkilerinin giderek artırıldığını söyledi.

Bursa Gençlik Kulüpleri Federasyonu ve Uludağ Üniversitesi Öğrenci Toplulukları tarafından düzenlenen 'Gençlik ve Yerel Yönetim Buluşmaları' etkinliğinin ilk konuğu Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe oldu. Görükle kampüsündeki Medikososyal tesisleri Kırmızı Salonda öğrencilerle bir araya gelen Başkan Altepe, hem siyasi yaşamı hem de belediye başkanlıkları döneminde hayata geçirdiği çalışmalar hakkında gençleri bilgilendirdi. Bursa'nın hedefleri olan bir kent olduğunu bu nedenle de kalkınmada Türkiye'nin lokomotifi olması gerektiğini belirten Başkan Altepe, bu hedef doğrultusunda ulaşımdan spora, tarımdan tarihi mirasa kadar her alanda yoğun bir çalışma içinde olduklarını hatırlattı. Bu çalışmaların meyvesini de almaya başladıklarını dile getiren Başkan Altepe, dünyada ekonomik yönden en hızlı büyüyen kentler arasında Bursa'nın 4'üncü sırada yer aldığını, yaşam kalitesi açısından da Türkiye'de birinci, dünyada da 48'inci sıraya yerleştiğini vurguladı.

Yerel yönetici radikal kararlar alabilir
Kentlerin gelişmesinde yerel yönetimlerin önemine vurgu yapan Başkan Altepe, kentin sorunlarının ve çözüm yollarının en iyi yine o kentte yaşayan yerel yöneticiler tarafından bilindiğini ifade etti. Bu nedenle yerel yönetimlerinin yetkilerinin gün geçtikçe arttığına değinen Başkan Altepe, "Yerel yönetici şehri tanır, idealleri olur sorumluluk duyar ve halka karşı hesap verir. Sürekli halkın arasındayım. Bir sorunu çözmediğimizde halk hemen hesabını soruyor. Sandıkta zaten soruyor. Ayrıca yerel yöneticiler, görevleri bittiğinde de yine o kentte yaşamaya devam edecek. Bu nedenle kentine karşı sorumluluğu daha fazla. Suya sabuna dokunmadan, vaziyeti idare etme gibi bir durumu söz konusu olamaz. Bu nedenle yerel yönetici kenti için radikal kararlar alabilir. Aksi halde görevi tamamlandığında insanlar, "şu kadar yıl belediye başkanlığı yaptın, niye bu sorunu çözmedin" diye konuşabilir. İşte biz de bunların yaşanmaması için gece gündüz demeden üniversitemizle, Ticaret ve Sanayi Odamızla, sivil toplum kuruluşları ile ve tüm kent dinamikleri ile işbirliği halinde gece gündüz çalışıyoruz" dedi.

BUDO Büyükçekmece yolunda
Kentin gelişmesine yönelik alınan radikal kararlara örnek olarak BUDO'yu gösteren Başkan Altepe, "Biz gemi seferlerini başlatacağımız zaman, 'İDO ile nasıl rekabet edeceksiniz? Bu işi başaramazsınız? dediler. Ancak halkımız deniz ulaşımında sorun yaşıyordu ve bizden de çözüm bekliyordu. Radikal bir kararla bu işe başladık. Bizim kar etmek gibi bir derdimiz yok. Yakıt, bakım ve işçilik maliyetlerini karşılasın bizim için yeterli. Sonunda ne oldu. Diğer belediyeler ellerindeki gemileri satarken, biz yeni gemiler alıyor. Mudanya Kabataş arasında sefere başlamıştık, yaz aylarında Erdek - Avşa - Marmara Adası, İstanbul- Avşa, Mudanya - Büyükada seferlerimiz eklendi. Şimdi Büyükçekmece'ye seferlerimiz başlayacak. Büyükçekmece Belediyesi'nden talep vardı. Bu konuyla ilgili meclis kararlarını da almışlar. Yakında seferlerimiz başlıyor. Hayırlı olsun" diye konuştu.

Tramvay bitti, sıra uçakta
Bursa'nın güçlü sanayisi sayesinde her türlü ihtiyacını karşılayabilecek bir kent olduğunu ifade eden Başkan Altepe, yerli tramvay üretiminin buna en güzel örnek olduğunu söyledi. Düne kadar yurtdışından alınan metro vagonu ve tramvaylar için milyonlarca liralık kaynağın yurtdışına gittiğini dile getiren Başkan Altepe, "Bu tramvaylar bizim danışmanlığımızda Bursa'da üretildi. Hem de Avrupa'da üretilenlerden daha kaliteli ve daha ekonomik. Eğer yeni alacağın metro vagonu ve tramvayları eskiden olduğu gibi yurtdışından alsaydık 600 milyon liradan fazla parayı yurtdışına gönderecektik. Şimdi 300 milyona Bursa'da üretiliyor. Şimdi Kocaeli ve Samsun'un araçları da Bursa'da üretilecek. Hatta Siemens Almanya'da ihale yaptı, araçlar Bursa'da üretilecek. Çünkü bizde işçilik de kaliteli, maliyetler de daha hesaplı. Tren fabrikası olmayan Bursa, bugün raylı sistemlerin merkezi haline geldi. Şimdi hava sanayiine geçiyoruz. Hedefimiz tramvaydan sonra hava taşıtları üretmek. Bu konuda üniversitemiz hazır, sanayicimiz hazık. Biz altyapıyı hazırlıyoruz. İnşallah bu da kısa zamanda gerçekleşecek. Çünkü yapmamıza bir engel yok. Bizim bu ülkeyi kalkındırmamız üretime bağlı. Yeter ki çevreye zarar vermeyelim" dedi.

Başkan Altepe, konuşmasının ardından öğrencilerin merak ettiği konulardaki sorularını da yanıtladı.
Uludağ Üniversitesi Genel Sekreteri Doç.Dr. İsmail Sağlam, Bursa Gençlik Kulüpleri Federasyonu Başkanı Emin Cemal Beşkardeş ile Uludağ Üniversitesi Öğrenci Toplulukları Başkanı Mustafa Aslan, etkinliğe katılımı nedeniyle Başkan Altepe'ye teşekkür ederek, günün anısına plaket verdi.bursahaberi
Bu haber 1710 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BURSA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
  Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 • Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
  Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 1. Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 2. Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 3. Osmanlı
 4. Kubat Ötme Bülbül
 5. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 6. Aytaç Doğan İç Benim İçin
VİDEO GALERİ
YUKARI